جمعه 12 خرداد 1391 :: 17:53

متاسفانه مشاهده می‌شود که بعضا به دلیل رقابت‌های داخلی بر سر سیاست امکان استفاده از تمام نیروهای توانمند داخلی از بین می‌رود و این در حالی است که مهمترین سرمایه هر کشور، سرمایه انسانی است.

غلامحسین مسعودی‌ریحان نماینده مردم اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی در یادداشتی به بررسی راه های مقابله با تحریم ها پرداخته است که در ذیل می خوانید:

وقتی کشور تحریم می‌شود باید از کلیه ظرفیت‌های دیپلماتیک جهت زدودن آثار منفی و کاستن از سختی تحریم بهره برد. در چنین برهه‌ای شرایط کشور ایجاب می‌کند که از افراد مؤثر و توانا در عرصه بین‌المللی استفاده کرد تا شاید تهدیدات علیه منافع ملی به حداقل برسد اما متاسفانه مشاهده می‌شود که بعضا به دلیل رقابت‌های داخلی بر سر سیاست امکان استفاده از تمام نیروهای توانمند داخلی از بین می‌رود و این در حالی است که مهمترین سرمایه هر کشور، سرمایه انسانی است. از دیگر راه‌هایی که برای مقابله با تهدید تحریم‌ها باید به کار گرفت عنصر انعطاف در روش‌هاست و اصولا نباید از گفتمان و سیاست مخاصمه‌برانگیر استفاده کرد بلکه بایستی با روش‌های گوناگون به مقابله با تهدیدات رفت. شاید اولین اثر تحریم اقتصادی بر کشور ما این باشد که برخی کشورهای به اصطلاح دولت همچون روسیه، چین و ترکیه اقدام به سوءاستفاده از فضا کرده و با صادر کردن کالاهای بی‌کیفیت و ارزان خود به ایران تولیدکنندگان داخلی را به شدت متضرر می‌کنند و در نهایت پس از نابودی تولیدگری داخلی، کشور ما را به بازار مصرف خود تبدیل می‌نمایند و روزبه‌روز بر ضعف اقتصاد ما می‌افزایند. در چنین شرایطی تولیدکننده داخلی از آنجا که به‌دلیل تحریم مجبور به تهیه ماده خام با قیمت گران و استفاده از انرژی گران ناشی از هدفمندی یارانه‌ها و به تبع این دو افزایش دستمزد است چاره‌ای جز افزایش قیمت کالای تولیدی خود ندارد و البته واضح است که توان رقابت با کالای ارزان چینی و... را نیز از دست می‌دهد بنابراین راهی جز پایان تولید و جلوگیری از ضرر برای او نمی‌ماند. در چنین شرایطی لزوم به حداقل رساندن تحریم‌های اقتصادی واضح دیده می‌شود و راه مقابله با این بحران نیز در پیش گرفتن رویکرد واقع‌گرایانه در سیاست خارجی و بهره‌گیری از دیپلمات‌های ورزیده و استفاده از گفتمانی است که مانع از آسیب‌رسانی بیشتر شود.


برچسب : ,
تعداد بازديد : 1142
امتياز : نتيجه : 3 امتياز توسط 1037 نفر مجموع امتياز : 2965

موضوعات
آمار وبلاگ
  • تعداد بازدیدکنندگان:
امکانات جانبی
Your Codes Here
بالای صفحه
امارگیر سایت